הרב שפירא על "תורת המלך" מערכת

ראיון עם הרב שפירא על הספר: במה הוא עוסק ואת מי הוא מפחיד...

בס"ד י"ח אב ה'תש"ע

לפני מספר ימים נעצר הרב שפירא לחקירה במשטרה בקשר לספר תורת המלך. בקשנו לפגוש אותו לראיון קצר בקשר לספר ולמעצר, וגם בנוגע למכתב-הגלוי לרבנים שפרסם בהקשר זה.

ש. על מה בעצם מדבר הספר תורת המלך?

ת. הספר הזה הוא חיבור הלכתי שעוסק בעיקר בנושאים של מלחמה. בדורות האחרונים, כשעם ישראל שב לארצו ב"ה, נושאים אלו הנוגעים למלחמה הפכו להיות סוגיות שצריך הרבה יותר לעסוק בהם, להכיר אותם ולברר אותם.

ש. הרי בספר לא מדובר רק על מלחמות אלא גם על "איסור הריגת גוי" וכדו'.

ת. עולם ההלכה הוא עולם שנבנה במשך דורות רבים, נדבך על-גבי נדבך. אבל הנושא שהספר עוסק בו משתייך לנושאים שבהם לא עסקו הרבה במשך הדורות בצורה מפורטת, אלא רק במושגי-היסוד כפי שהם מופיעים במשניות ובגמרות. לכן צריך לעשות כאן עבודה שמתחילה מהשורש, עבודה של סקירה וסיכום החל מאבני-היסוד של הסוגיות היסודיות כמו: היחס להריגה בהלכה, היחס לגוי בהלכה, היחס למלחמה בהלכה, חיובם של הגוים לקיים שבע מצוות וכו'. רק אחרי שמתגבשת תמונה שלמה שסוקרת את מה שנכתב במקומות מפוזרים, אפשר להגיע לדיון משמעותי בשאלת המלחמה, שרלוונטית לדור שלנו. ליותר מזה קשה להכנס במסגרת של ראיון, ופשוט צריך לשבת וללמוד את הדברים – ואני מזמין את כולם לעשות זאת.

ש. למי זה מפריע שמתפרסם ספר הלכתי כזה? מי טרח להגיש תלונה או תביעה נגדכם?

ת. יש רשימה ארוכה של עמותות שמאלניות – רובן ככולן מגדירות את עצמן כדתיות (!), כמו נאמני תורה ועבודה, תנועת קולך, ועוד – שפנו בעתירה לבג"ץ (בתאריך ג' טבת) נגד היועץ המשפטי לממשלה, בתביעה לחקור מדוע לא מעמידים אותנו לדין ואוסרים את הפצת הספר. הבג"ץ דווקא ענה שזה לא עניין דחוף ולכן אפשר לתת לפרקליטות המדינה להתנהל בקצב שלה ולפי סדרי העדיפויות שלה.

ש. האם היה לכם איזשהו קשר עם העמותות שהגישו את הבג"ץ? האם הם פנו אליכם?

ת. מהתחלה הם פנו ישר לבית המשפט, ולא פנו אלינו בכלל. אבל לאחר שהוגשה העתירה, אנחנו מצידנו שלחנו להם מכתב גלוי שאנו מעוניינים להפגש איתם ולהסביר. אני מצטט קטעים מתוך המכתב: "בעתירה שהגשתם בולטת העובדה שקטעים שונים בספר עורבבו זה עם זה, דברים הוצאו מההקשר בו הם הובאו... אנחנו מזמינים אתכם לדיון פתוח משותף לגבי הנושאים הכתובים בספר, כדי להבין טוב זה את זה. נשתדל להסביר את הפרטים באופן ישר וענייני". ניסינו גם לפנות אליהם דרך מתווכים – כמו העמותה "בסוד שיח" שעוסקת בהדברות בין חלקי הציבור – אבל הם ענו בשלילה לנסיון התיווך. ולמכתב שלנו הם פשוט לא הגיבו עד היום! רוממות ההדברות והשלום בגרונם - וחרב פיפיות בקולמוסם. העמותות הדתיות הללו רוצות להראות יפה, וכשמישהו מציג משהו מהתורה שלא לרוחם, הם מנסים להשתיק את הדברים האלה, על-ידי הרבה רעש וכוחנות, באלימות-משפטית. נפשית הם כנראה לא מסוגלים להפגש איתנו ולשמוע מה יש לנו לומר.

ש. מדוע עצרו אותך עכשיו? האם סרבת להגיע לחקירה?

ת. אף פעם לא זימנו אותי לחקירה על הספר. הבג"ץ בעצמו הרי אמר שאין כאן שום דבר דחוף... אם היו מזמינים אותי לחקירה הייתי מגיע. אני לא בורח וגם בפעם שעברה (בפרשת שטיחי המסגדים) הגעתי לחקירה. אבל במקום להזמין לחקירה הם פשוט באו בשעה ארבע לפנות בוקר ולקחו אותי מהבית לחקירה. אני לא חי לבד, יש לי ב"ה אשה ואחד-עשר ילדים ושני נכדים (לאחד מהם היתה ברית מילה רק בשבוע הקודם) – אבל זה לא הפריע לשוטרים לעשות רעש והמולה בבית באמצע הלילה. והכל על כלום.

ש. איך נהגת בחקירה?

ת. סייג לחכמה שתיקה. גם עורכי הדין חשבו שמאוד חשוב שאני אשתוק. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לעורכי הדין, עדי קידר ויאיר גולן – מטעם עמותת חוננו – שעושים עבודת קודש. מה שכן אמרתי בחקירה זה שלא עברתי על החוק.

ש. אתה אומר שאין כאן עבירה על חוקי המדינה, אבל הם טוענים שיש בספר דברים שלפי הכללים שלהם נקראים הסתה לאלימות וגזענות.

ת. לפי החוק הקיים היום במדינת ישראל, פרסום דברים תורניים אינו מהווה הסתה ועבירה על החוק. בסך הכל מה שכתוב בספר הוא עדין יחסית לדברים הרבה יותר חריפים שכתובים בספרי ההלכה במשך כל הדורות. תמיד היו מדפיסים ספרי הלכה, ומה שקורה היום זו תעודת עניות סוג אלף למדינה. זה מזכיר את הצנזורה של הצאר הרוסי, או את שריפת ספרי התלמוד בידי הנוצרים. מדובר כאן על פגיעה בעולם התורה כולו, בזה שלא מאפשרים לרבנים לכתוב ולפרסם דברי תורה באופן חופשי. ובאמת אני מקבל עכשיו תמיכה ועידוד מהרבה רבנים. אני רוצה לומר נקודה נוספת בעניין החוקי: לפי החוק צריך היועץ המשפטי לממשלה לתת אישור שבאמת הדברים הנאמרים הם הסתה, וברור שהשיקול של היועמ"ש הנוכחי להחליט מה הסתה ומה לא הסתה - לא נובע מהגינות יתר, אלא מרצון להשפיל את קרנה של התורה. הנה, היועמ"ש לא נוקף אצבע כנגד המסיתים הערבים, שמה שהם כותבים כנגד מדינת ישראל והיהודים הוא שחור משחור, וכתוצאה מדבריהם נעשים בפועל מעשי אלימות קשים ע"י ערבים, כולל ערביי ישראל.

ש. למה לדעתך רודפים אחריכם בגלל הספר הזה? האם הוא מפחיד אותם?

ת. צריך להבין שהממסד כיום מוּנע ע"י מוסר מעוות שאותו מכתיב מיעוט שמאלני קולני. כל מי שלא מתיישר עם הקו הזה, מהווה 'בעיה' לממסד. כמובן שיש את הבעיה הכללית והשורשית של משפט נכרי שאינו משפט התורה, אבל אני מדגיש במיוחד את הנושא של "המוסר" שמתבטא ביחס לאויבים. לכן מפריע לממסד שיש ספר כזה שמציג את הגישה התורנית, במקום הגישה המעוותת השלטת. מה שמתעסקים איתנו זה חלק מהגישה הכללית המעוותת שבשמה מעמידים לדין חיילים וקצינים על מלחמתם באויבי ישראל. דוגמא פשוטה היא מה שעשו לקצין אדם מלול, ויש עוד הרבה סיפורים דומים לזה -  שלא תמיד יודעים עליהם – על אנשים שסובלים ממערכת המשפט, ואפילו יושבים בכלא, בגלל שהם התנהגו כמו שצריך ואחר-כך המערכת יורה להם בגב. וכמובן, יש את הנזק המתמשך והמצטבר בכך שמסרסים את יכולת הלחימה הנורמאלית של מי שאמור להלחם למען היהודים. במערכת המשפט ישנם אנשים שמעניין אותם בעיקר איך להראות יפים ומכובדים, אפילו כשזה יגרום בפועל לפגיעה ביהודים, הכבוד שלהם חשוב להם יותר מדמם של יהודים.

ש. זה מביא אותנו למכתב הגלוי שפרסמת שבו אתה פונה לרבנים. מה בעצם אתה רוצה מהרבנים?

ת. כמו שאמרתי, בגלל הקולניות של השמאל ועמדות הכח שהוא תופס, נוצר תהליך גרוע מאוד של התדרדרות ביכולת הלחימה באויבי ישראל. לעומת זאת, אם קול התורה יישמע בצורה בהירה, בקול-רם, בהסברה טובה, ללא מורא ובפרסום רחב – זה יכול לעצור את התהליך המסוכן הזה, ולהוות משקל נגד. בלי זה, הציבור בישראל לא יהיה מסוגל לעמוד כנגד הסחף של השמאל. אבל כמו שכתוב "דבר אלוקינו יקום לעולם" – למה שמגיע מהתורה יש קיום אמיתי, וכמו שכתב מורי הרב יצחק גינזבורג בהסכמתו לספר שיש בדברים הללו "לחזק את רוח העם וחייליו" (ציטוט). חז"ל אומרים שמי שהוא ירא-שמים דבריו נשמעים – אם אנשים שיש להם יראת-שמים יאמרו כיצד להלחם, דבריהם יתקבלו ויתיישבו על לבו של הציבור. זו הפנייה שלי לרבנים: לא לשתוק בנושא הזה, כי לפעמים השתיקה מזיקה מאוד, אלא לומר את דעת התורה בנושאים אלו. בעצם אני אומר לרבנים: אנחנו צריכים להגן על היהודים הפשוטים, כמו החיילים בצבא וכדו', מפני רוח-השקר של הממסד.

ש. הזכרת את הרב גינזבורג. מה תגובתך לזה שהוא הוזמן גם לחקירה?

ת. קשה להעריך במילים קצרות את גדולתו של הרב גינזבורג שליט"א. הוא הדמות החשובה ביותר בתחום של קבלה וחסידות בדור שלנו, והוא מחדש חידושים רבים וחשובים בהרבה תחומים כמו תורה ומדע, תורת הנפש, הנהגה ציבורית ועוד. הוא באמת ראוי להיות מנהיג בכלל, וגם בהקשר הספציפי הזה – לייצג ולהתוות את מוסר המלחמה על פי התורה. אני מקווה שהציבור שחושב שהמדיניות של הממסד מונעת ע"י מוסר מעוות, יכיר בעקבות החקירה הזו את היכולת של הרב גינזבורג להיות דוברו ולהנהיג אותו. לסיום, חשוב להזכיר שביום שני הקרוב צפויה חקירה של הרב גינזבורג במשטרה, וככל שיבואו יותר אנשים ללוות אותו – כך ירבה כבוד התורה.