מחדשות הישיבה בשנת תש"ע מערכת

לא מדובר כאן על לימוד התורה בישיבה, אלא על חדשות שהיינו מעדיפים לוותר עליהם. בעיקר: רדיפות בהקשר לספר "תורת המלך", צו-הריסה על מבנה הישיבה. אבל לבסוף, הכל מעורר גיחוך, "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".

 

כ"ב חשון תש"ע
הודעה לציבור מאת ישיבת עוד יוסף חי

הספר 'תורת המלך' שיצא כעת לאור, מאת הרבנים יצחק שפירא ויוסי אליצור – עוסק בבירור רציני של סוגיות בהלכה. מחברי הספר עשו עבודת-קודש יסודית, במלוא האחריות הנדרשת לכתיבת ספר תורני. גדולי הרבנים ותלמידי-החכמים העוסקים בנושא, יודעים להעריך את הרמה הגבוהה של הספר ואת התרומה החשובה שלו לספרות ההלכה של ימינו. 

אין בכוונת הרבנים מחברי הספר להתראיין בתקשורת, ובפרט בכלי התקשורת שאינם מחוייבים לעול-תורה-ומצוות, אך הם מדגישים שאין הם מסתירים דבר. אנו נמצאים בעידן חופש-המידע, וברוך ה' ניתן כיום להוציא ספרי-קודש מבלי להזדקק לרשיון הצנזור כמו שהיה במשטרים אפלים בעבר, כגון בשלטון הצאר-הרוסי... אחד התחומים שבעבר היה מוסתר פעמים רבות מאימת הצנזורה, הוא הנושא של בחירת עם ישראל, יסוד-היסודות באמונת היהדות, כפי שמצהיר כל יהודי בכל יום "אשר בחר בנו מכל העמים". גם בספר 'תורת המלך' מופיע הנושא הזה בכמה הקשרים בהלכה ובפנימיות-התורה. 

בספר ניתן לראות שקיימת אמירה הלכתית ברורה בנושא המלחמה באויב. זהו נושא אקטואלי ביותר, שלצערנו קיימות בו גישות מעוותות אשר אנו סובלים רבות בגללן. די לראות את הפוזה העלובה של ראשי המדינה בסוגיית גלעד שליט, הסובל בשבי האויב בגלל המנעות מפעולות תקיפות ופשוטות, בעוד ראשי-הנחש של האויב הערבי יושבים לבטח תחת מחסה של 'אוכלוסיה אזרחית' ולועגים לנו בכל פה.

אנו מקווים שלומדי התורה בכל מקום ילמדו את הספר 'תורת-המלך', ובעזרת ה' נזכה למנהיגות אמת אשר עקרונותיה ודרכה יהיו לאורה של תורת-אמת, תורת חיים.

******************

מכתב גלוי לעותרים נגד הספר 'תורת המלך'

לכבוד מר גדי גבריהו, שלום וברכה. 

הנדון: הזמנה לדיון פתוח

הבנו שהגשת – יחד עם אנשים נוספים – עתירה לבית המשפט בקריאה להחרים את עותקי הספר "תורת המלך" ולהעמיד לדין את כותבי הספר.

התפלאנו לשמוע שהגשתם עתירה ללא כל מאמץ ליצור קשר עם כותבי הספר, על מנת לנסות ולהבין מה כוונותיהם והאם אפשר למצוא דרך אחרת לפתור את מה שאתם רואים כבעיה.

התנהלות זו היא די תמוהה: מדובר בספר למדני עם פרטים ודיונים רבים. אם יש דברים לא מובנים או שנראים מוזרים – אפשר לפנות ולשאול, לברר יחד. בעתירה שהגשתם בולטת העובדה שקטעים שונים בספר עורבבו זה עם זה, דברים הוצאו מההקשר בו הם הובאו, משפטים הובאו במנותק מהמציאות שאליה הם מתייחסים, וכדומה. (יש להעיר שמסיבה זו יש בעתירה גם התעלמות גמורה מהשוואה לחוק במדינה הקיימת היום, ולפחות בחלק מהציטוטים המובאים בעתירה מסקנות הספר זהות לחלוטין עם מסקנות החוק הנוכחי (למשל: במקרים של "הגנת הכורח")). בעיה זו היתה באה על פתרונה אם הייתם יוצרים קשר עם מחברי הספר, ומנהלים דיון פתוח וכנה בנושאים הכתובים בספר (כשבסופו, כמובן, פתוחה בפניכם הדרך לפנות לבג"ץ או לכל גוף כראות עיניכם).

זאת מלבד העובדה שלדעתנו מה שאתם מבקשים מבג"ץ לעשות מנוגד לחוק באופן בוטה, מפני שהחוק מתיר עיסוק ובירור של המקורות היהודיים כמות שהם.

כיהודים אנחנו יודעים שאפשר לחזור בתשובה ולתקן את העבר, ועל כן אנחנו קוראים לכם לעשות זאת כעת: אנחנו מזמינים אתכם לדיון פתוח משותף לגבי הנושאים הכתובים בספר, כדי להבין טוב זה את זה. נשתדל להסביר את הפרטים באופן ישר וענייני, תוך רצון – שעמד בפנינו בכתיבת הספר – להראות את הנעימות שבתורה לכל מי שפתוח לכך.

אם לדעתכם יש צורך – אנחנו בודקים גם את האפשרות להיעזר במנחי קבוצות מקצועיים המתמחים בסוג כזה של הידברות (נזכיר לדוגמא זוג מנחים כזה מעמותת "בסוד שיח", שמנחה תקופה ארוכה מפגשים של קבוצה מאנשי יצהר עם קבוצת אנשי קיבוצים המזוהים עם השמאל).

אנחנו מקוים, כמובן, שתעביר את מכתבנו זה לכל השותפים להגשת העתירה לבג"ץ, כדי שישתתפו בתהליך המשותף.

בברכה - יצחק שפירא, יוסף אליצור

******************

י"ב שבט תש"ע

"ותשלך אמת ארצה"
גילוי דעת על כבוד התורה

אנו מוחים בכל תוקף על בזוי כבודו, הוא כבוד התורה, של הרב יצחק שפירא שליט"א, ראש ישיבת "עוד יוסף חי".

זהו מעשה חמור ביותר המצטרף למגמה כוחנית ומסוכנת של סתימת פיות של רבנים וסגירת ישיבות.

אוי לנו מעלבונה של תורה אם רב גדול בתורה, צדיק וחסיד, מושלך לבית המעצר באופן מבזה ומשפיל. ואוי לה למדינה שאינה יודעת להעריך ולכבד אנשי תורה רוח וחינוך.

ונזכה בע"ה ל"אשיבה שופטיך כבראשונה ויועציך כבתחילה".

על החתום

הרב יצחק גינזבורג

הרב דב ליאור

הרב יעקב יוסף

הרב מאיר מאזוז

הרב יהושע כץ, רב העיר מעלה אדומים

הרב משה הבלין, רב העיר קרית גת

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת

הרב צפניה דרורי, רב העיר קרית שמונה וראש הישיבה

הרב דוד מאיר דרוקמן, רב העיר קרית מוצקין

הרב דוד חי הכהן, ראש מוסדות אורות התורה בת ים

הרב ישועה בן שושן, ירושלים

הרב משה לוינגר, חברון

הרב יהושע רוזן, ר"מ בישיבת מרכז הרב

הרב שלום גולד, רב קהילת 'זכרון יוסף' בירושלים

הרב אליעזר ולדמן, ראש ישיבת ניר קרית ארבע

הרב אליקים לבנון, רב הישוב אלון מורה וראש הישיבה

הרב גדעון בנימין, רב נוף איילון וראש כולל בישיבת שעלבים

הרב חיים שטיינר, ר"מ בישיבת מרכז הרב

הרב מיכאל הרשקוביץ, ר"מ בישיבת מרכז הרב ורב הישוב נריה

הרב אברהם יצחק הלוי כלאב, דיין בבית הדין הרבני בירושלים

הרב יאיר שחור, רב הישוב מעלה לבונה וראש מכלול

הרב צבי פרבשטיין, רב הישוב קדומים

הרב ירחמיאל וייס, ראש ישיבת ירושלים לצעירים

הרב אליעזר מלמד, רב הישוב הר ברכה וראש הישיבה

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן

הרב חיים ירוחם (אבי) סמוטריץ, רב הישוב יתיר

הרב ישראל אריאל, ראש המכון המקדש

הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים

הרב שלום דובער הלוי וולפא, ראש המטה להצלת העם והארץ

הרב איתמר אורבך, ר"מ בישיבת מרכז הרב ורב הישוב חשמונאים

הרב אורי כהן, ראש כולל מרץ

הרב מרדכי רבינוביץ, כוכב יעקב

הרב דוד דודקביץ, רב הישוב יצהר

הרב יהושע שמידט, רב הישוב שבי שומרון

הרב עוזיהו שרבף, ראש כולל שלהבת תחית הארץ

הרב שי דאום, ר"מ בישיבת עוד יוסף חי

הרב מאיר אלפסי, ראש מוסדות נוצר חסד ליהודה

הרב יצחק ברנד, עמנואל

הרב ינון אילני, ערד

הרב עמי רוטנברג, ראש הכולל בישיבת מרכז הרב

הרב חיים גרינשפן, ר"מ בישיבת מצפה יריחו

הרב אלישמע כהן, ראש ישיבת חומש

הרב יגאל שנדרופי, ראש ישיבת ישועות מרדכי

הרב גדי בן זמרה, ראש אולפנת מעלה לבונה

הרב יוסי פלאי, ר"מ בישיבת עוד יוסף חי

רשימה ראשונה. השמות לפי סדר קבלתם.

********************

"דידן נצח"
סיכום אירועי חודש שבט תש"ע בישיבה

להלן סיכום קצר על מה שהתרחש בחודש שבט תש"ע בישיבת עוד יוסף חי. נתמקד בנקודות החשובות לנו, וכיון שאנו כבר בחודש אדר יסלחו לנו הקוראים אם נגלוש להקשרים פורימיים.

תמצית האירועים

ויהי בימי... ב-ג' שבט לפנות בוקר, פרצו אנשי משטרה ושב"כ לחדרי הפנימיות של הישיבה ועצרו כמה בחורים. יומיים לאחר מכן, הוצאו ממיטתם שני בחורים נוספים ונלקחו למעצר. בנוסף, נעצרו שני בחורים נוספים שאינם מתלמידי הישיבה. המשטרה והשב"כ ניסו להאשים את העצורים בקשר לפרשה של הצתת-שטיחון-ליד-מסגד.

Read Moreגם ראש הישיבה, הרב יצחק שפירא שליט"א, זומן לחקירה במשטרה. בתאריך י"א שבט הגיע הרב שפירא מיוזמתו לחקירה (למרות שהחוק אינו מחייב זאת), אבל המשטרה לא הסתפקה בחקירה אלא עצרה את הרב שפירא וניסתה לטפול גם עליו קשר לפרשה של הצתת השטיחון הנ"ל. המשטרה והשב"כ עשו הכל כדי שהרב שפירא יישאר מאחורי סורג ובריח, אך ברוך ה' זממם לא עלה בידם וכעבור יומיים נאלץ בית המשפט להורות על שחרורו המיידי של הרב שפירא ללא כל תנאים. כמה ימים אחר כך, שוחררו אחרוני העצורים בפרשה, ומהבלון הנפוח נשאר אולי סמרטוט עלוב.

אין כאן המקום לספר את כל פרטי הפרשה, על כל ההתפתלויות העקלקלות של מערכת ה"בטחון" וה"משפט", הלא הם כתובים על ספרי דברי הימים בערוצי התקשורת השונים (מתוכם אנו ממליצים בחום על ידיעון "הקול היהודי"). רק נציין כמה נקודות בהקשר לפרשיה מגוחכת זו.

על מה יצא הקצף?

ראשית, על מה יצא הקצף, על מה רגזו ורעשו קדקודי המשטרה והשב"כ, על מה נמרחו כותרות...

רק נזכיר לעצמנו כי לפני כחמש שנים נשרפו עשרות בתי כנסת בגוש קטיף בידי שכננו פראי-האדם (לאחר שהופקרו על ידי הממשלה ועושי דברה), רק נזכיר כי קבר יוסף הצדיק מחולל פעמים כה רבות בשנים האחרונות עד כי חדלנו לספור, רק נזכיר כי בתי כנסת רבים בארץ הנמצאים בקרבת אוכלוסיה ערבית עוינת נתונים בסכנה מתמידה של פגיעה וחילול, רק נזכיר כי באותו יום בו נעצר הרב שפירא ביצעו כוחות הביטחון של מדינת ישראל מבצע מפואר של החרבת בית כנסת בישוב נחליאל, רק נזכיר כי ידוע לכל ילד שמהמסגדים הערביים, היושבים על קרקע שנגזלה מאיתנו, משתלחים מפגעים ומחבלים ימ"ש למעשי פיגוע ורצח יהודים... ועוד ועוד.

– אבל מה שהכי חשוב היום לכוחות הביטחון, ממש בראש סדר העדיפויות, הוא למצוא את מי שאחראי על שריפת שטיחון בכניסה למסגד בכפר ערבי עוין, כי הוא ממש מצית את המזרח התיכון כולו. דרך אגב, על כן נקרא שם הפרשיה הזו בפי החבר'ה "הצתת המזרח השטיחון".

בכל מקרה, התנהלות כוחות הביטחון בפרשיית המזרח-השטיחון היא עדות נוספת (למי שהיה צריך), לאיבוד העשתונות הכללי של מערכות השלטון, שבמקום לדאוג – בפשטות ובתוקף – לשלום היהודים בארץ ישראל, רואים את עצמם, במקרה הטוב, כמו כח של או"ם... לזה שהאויב הערבי פוגע ביהודים – כבר התרגלנו, זה טבעו של עולם, אבל אם יש יהודים שאינם יכולים לשתוק מול כל העוולות, אם מישהו פוגע במקצת ברגשות האויב או בממונו, זהו מעשה בלתי נסלח. על זה צריך להכתב בדתי פרס ומדי, בחתימת רואי פני המלך...

אנחנו כמובן יודעים שהמחיר האמיתי למעשיהם של הערבים בארצנו הוא פשוט וברור: גירוש האויבים, "לא ישבו בארצך", והענשת המפגעים בחומרה. אבל רק כשתקום הנהגה יהודית אמיתית לעם ישראל בארץ ישראל – רק אז ייגבה תג-המחיר במלואו וייעשה פתרון הקבע הצודק לשלום אמת בארצנו הקדושה.

הדגים שלנו

ובאשר לתלמידי הישיבה שהוחזקו במעצר ועמדו בחקירות ארוכות של המשטרה והשב"כ:

כמובן, החוקרים מצידם ניסו להפעיל על העצורים לחץ כמו שהם יודעים, כשהם מסתייעים במערכת שלמה של כזבים ומניפולציות. תקצר היריעה מלספר את עלילות השקר המפוברקות – ואולי לחלקן יתקשו הקוראים התמימים להאמין – ובכל זאת דוגמא אחת כדי שלא להוציא את הנייר חלק: לאחד הבחורים סיפרו החוקרים שהוצא צו סגירה לישיבה ואם הוא ימסור גירסה יבוטל הצו, אולם הבחור לא נפל בפח והמשיך בשתיקתו. בפגישה הבאה עם עורך-הדין, ניסה הבחור לברר מהן באמת העובדות והסיפור הסתיים בכך שהיה צריך להרגיע את עורך הדין שיפסיק לצחוק...

אבל כל העלילות והשקרים אינם שווים להם בכל עת שהם מתעסקים עם בחורי ישראל מזרע היהודים אשר אינם כורעים ואינם משתחוים. מסתבר שהבחורים שלנו עשויים מחומר משובח וקשיח, ברוך ה', הם יודעים שלא להכשל בלשונם ולא להודות בדברים שלא עשו, ומקיימים בהידור את דברי חכמים "ולא מצאתי לגוף טוב משתיקה". בהחלט לא כל-כך קל לשתוק בחקירה במשך 15 שעות רצופות, אבל הבחורים ידעו לעמוד גם בזה. אמנם, שניים מהבחורים מספרים שבשלב מסויים הם נשברו בחקירה והפסיקו לשתוק, כשדבר מסויים גרם להם לצחוק... כנראה שעל בחורים שכמותם נאמר "וידגו לרוב" – הם יודעים לשתוק כמו דגים ולכן אין עין-הרע שולטת בהם כדגים. וכבר אמרו דורשי רשומות כי שב"כ אלו ראשי תיבות: שותקים בחקירה כולם, אמן כן יהי רצון.

אמון-אהבה-שמחה-תורה

וקצת יותר ברצינות: השיטה המרכזית שהשב"כ נוקט בה היא לנסות לסכסך ולשבור את האמון שיש בין הבחורים. מספרים לאחד שהשני אמר כך, ולשני משמיעים הקלטה מהראשון, ולשלישי מראים מסמכים כתובים, פלוני כבר דיבר ולכלך עליך וכו' וכו'.

– אבל ברוך ה' מתברר שבחבורה שלנו יש המון אמון בין אחד לשני. אהבת-הרֵעים ודיבוק-החברים השוררים בין הבחורים הם כה חזקים ועמוקים, שגם שיטות פסיכולוגיות מתוחכמות לא הצליחו לערער אותם. האמון והאהבה השוררים בינינו הם המעניקים לנו את היכולת להתעלם ולאטום אזננו משמוע דברי הבלים ושקרים הדוברים על צדיק עתק בגאוה ובוז. את נקודת האמת הזו של האמון – אותה לא יכלו מיטב החוקרים לשבור, ואליה התנפצו כל נסיונות השוא שלהם.

על כן גם נהגנו בשמחה. כל מי שהיה איתנו במהלך הפרשה כולה יכול להעיד שהחיוך והשמחה לא משו מפנינו. לא נאבקנו במרירות ובעצבנות אלא עם המון חיוכים. האמון והאהבה מולידים שמחה. כמובן שאין זו שמחה קלילה של הוללות, וכמובן שאין היא סותרת פעילות נמרצת בכל מה שניתן לעשות – אבל הכל נעשה מתוך תחושה של בטחון בה' ושמחה ב"מה טוב חלקנו".

בנוסף לכל זה, וביסוד של כל זה, נמצאת התורה הקדושה. במהלך הפרשה כולה, נמשך לימוד התורה בישיבה. ההתנכלות של הממסד היא תגובה מפוחדת מול האמת של התורה, שאותה אנחנו משתדלים ללמוד ולהפיץ. לכן חשוב להדגיש בכל עת שהתורה היא המיישרת את דרכינו והיא הנותנת תוקף למעשינו.

כבוד התורה ובזיון התורה

ואם הזכרנו את התורה ואת הוראת הדרך – נעבור למעצרו של ראש הישיבה, הרב יצחק שפירא שליט"א.

מייד למחרת המעצר, הוצאנו כרוז בחתימת עשרות רבנים (מאלו שהצלחנו להשיג על אתר), בתמיכה ברב שפירא ומחאה על ההתנהגות השפלה והמשפילה של הממסד כלפיו. כאן המקום להודות לכל מי שסייע וחיזק את ידינו בעניין זה ובפרשה כולה, יבורכו כולם מפי עליון.

ודאי שזהו בזיון גדול למדינה שנוהגת בצורה כזו, ולמערכת שמרגישה שהתורה כל-כך מאיימת עליה עד שהיא מתנהגת כך כלפי רב וראש-ישיבה בישראל, מלבד עצם המעצר (המיותר לגמרי אפילו לשיטתם), עוד מהדרים לשים אזיקים בידיים וברגליים, לכסות את העיניים ושאר ירקות. בהקשר זה חשוב לציין שהרב שפירא עצמו חש די משועשע מכל הסיטואציה המגוחכת הזו (וארשת הפנים הרצינית שבה הוא נראה חלק מהזמן היתה כתוצאה משיקול ענייני שאולי הדבר יועיל יותר כלפי המשטרה וביהמ"ש).

אולם צריך להבחין מהו העיקר ומהו הטפל. הבזיון הגדול והעיקרי הוא מעצם העובדה שהעם היהודי בארץ ישראל נתון למרותה של מערכת משפט שאינה מחויבת לתורה הקדושה, מערכת מנוכרת לקודשי ישראל ואשר אינה מקבלת את אמיתות היסוד של היותנו עם נבחר והיותנו בעלי-הבית על הארץ שניתנה לנו מאת בורא העולם. זהו בזיון-התורה הגדול, כאשר תורת-אמת ותורת-חיים אינה מהווה עדיין בפועל את הסמכות העליונה של העם היהודי בארצו. כל השאר הוא תוצאה של הבזיון הזה.

כבוד גדול הוא להצטרף לרשימה הארוכה של גדולי ישראל אשר הושמו בכלא במהלך הדורות, ובזיון גדול הוא להצטרף לרשימה הארוכה של השליטים מפרעה מלך מצרים עד הצאר הרוסי ועד היום. נזכיר שלפני כ-15 שנה הושלך מורנו הרב יצחק גינזבורג שליט"א למעצר-מנהלי בהוראת נשיא המדינה דהיום יר"ה. צור ישראל וגואלו, הנותן תשועה למלכים, הוא יצילנו מהרה מידי הנשר והפרס והעזניה.

נשברו בחקירה

הפרק האחרון במגילה הנוכחית יעסוק בהתמודדות המעניינת שהיתה לרב שפירא עם אנשי השב"כ והמשטרה, פרקליטות, ימ"ר ובילוש ועוד. גם הרב שפירא, כמו תלמידיו, העדיף לשמור על זכות השתיקה ולקיים בעצמו "סייג לחכמה שתיקה", וכל הניסיונות לדובב אותו עלו במהרה בתוהו – מלבד סיפור השירים שאותו כדאי לקרוא בסיפור המצורף בהמשך מאת עודד מזרחי (שהוא ממש לא דמיוני).

המעניין הוא לנתח את התנהגותם של החוקרים. מצד אחד, הם נהגו כעובדים נאמנים של המערכת לכל דבר. בתור שכאלה הם ניסו לעשות כל מה שיכלו בכדי לנסות להפליל ולסחוט קצה-חוט לטענותיהם מאת הרב שפירא. הם לא ויתרו על שום טריק ולא בחלו בשום תרגיל שקרי. להמחשה נביא דוגמא אחת: בדרך לבית המשפט בירושלים, נכנס הרכב שבו היה הרב שפירא אל מתקן צבאי והמתין שם מספר שעות, כאשר באותו זמן טענו נציגי התביעה בבית-המשפט שיש עיכובים בהוצאת הרב שפירא מהתחנה בפתח תקוה! השקר הגס הזה נעשה במטרה להעביר את הדיון בעניינו לפתח-תקוה, וזאת מדוע? מספרים לנו אנ"ש המומחים לדבר שהשופטים בפתח-תקוה עדיין מחזיקים מהשב"כ כגוף חשוב ורציני שמאמינים לו בעינים עצומות, ואילו השופטים בירושלים קצת יותר מפוכחים...

על כל פנים, מיטב המוחות המוכשרים בשב"כ ובמשטרה הובאו למערכה החשובה וניסו את כוחם בפלפולים משפטיים של הבל, ובלבד שיצליחו להושיב את העציר המסוכן הנ"ל עוד יום ועוד יום במעצר. כל המערכת התגייסה במאמץ לאומי עליון. ממש כל הכבוד!

אך ראה זה פלא, אותם החוקרים המנוסים "נשברו בחקירה"; הם פשוט לא הצליחו "להחזיק את הפוזה" שבה הם אמורים להיות. הדבר ניכר לאורך כל נקודות-המגע עם הרב שפירא, כמו למשל כאשר החיוכים של העצור הקיצוני הדביקו את החוקרים שישבו איתו עד שכל הנוכחים בחדר נאלצו להבליע צחוק כבוש שעה ארוכה... וזו לא היתה מעידה חריגה בלבד; בכל הדיבורים של החוקרים, עם העציר או בינם לבין עצמם, היה ברור לגמרי משהו שלא ניתן להסתיר, יחס שונה בתכלית מאשר היחס הרגיל של נציג "מערכת החוק והסדר" מול עציר.

ומהו היחס הזה? מדובר על הודאה בכך שברובד המוסרי הפנימי, ברובד שאמור לתת צידוק לכל המעשים – לרוב אנשי המערכת אין ביטחון עצמי במה שהם עצמם מייצגים! אדרבה, ברור להם שבמישור העקרוני אנחנו הצודקים, שלאותם העצורים יש הרבה יותר מסירות נפש למען עם ישראל מאשר להם. הם מקנאים בנו על אהבת-החברים, על האמונה, האהבה והשמחה. הם אמנם חושבים שאנחנו 'הזויים' ולא ריאליים, ולכן המעשים והדיבורים שלנו מהווים סכנה לשלום ומסוגלים להבעיר את כל המזרח השטיחון... לכן, למרות ההערכה הפנימית שהם רוחשים לנו, הם משכנעים את עצמם לפעול בשטח נגדנו, אבל לפעמים נחשפת הנקודה הפנימית מבעד לכל הקליפות והכיסויים.

בסך הכל מדובר ביהודים, וגם אם מעשיהם גרועים מאד כיום, הרי באמת בפנים הם היו רוצים להתנהג כיהודים אמיתיים, לשמור תורה ומצוות ("אם רק הייתי יכול"...). בנקודה הפנימית הזו של היהודי אנחנו נותנים אמון, וגם כשאנו נמצאים איתו בעימות אנו זוכרים שבסופו-של-דבר אנחנו רוצים לתקן גם אותם ואיתם, ואנו יודעים שגם הם מעוניינים בכך ובאיזה-שהוא מקום בפנים גם הם מעוניינים שננצח אותם, שכולנו יחד נחזור בתשובה ונפעל למען היהודים. דוגמא חביבה: במהלך הדיונים התקיימה מחוץ לבית המשפט הפגנת עידוד ובה נשמעו שריקות וקריאות וצעקות שונות. בדרך כלל, אנשי הביטחון סגרו את חלונות בית המשפט בכדי לא לשמוע את הקריאות ה'מעצבנות' אבל כאשר החבר'ה החלו לצעוק בקריאות קצובות "תחזרו בתשובה, תח-ז-רו בת-שו-בה" נפתחו החלונות לרווחה..ץ כאן המקום לציין שאופי הפעילות הזו שלנו, בחיוך ובאמון, בשמחה ובאהבה, נעשה בהשראתו של מורנו הרב יצחק גינזבורג שליט"א.

לדעת להתעמת

כמובן, לא צריך להתבלבל. בפועל צריך להיזהר מאוד ממי שכעת פועל כנגדנו ודורש את רעתנו. ודאי שאסור להיות נאיבי וצריך להישיר מבט אל המציאות של מערכת שלמה שלצערנו אינה מוכוונת-מטרה לטובת האינטרס של העם היהודי. גם ההצלחה שלנו בפועל בעימות הזה היא חשובה ביותר: מי שיודע לשתוק ולא להשבר בחקירה – זה מראה שהוא לא רק מלא אידיאלים וצדיק בתיאוריה, אלא גם יודע לעבוד כמו שצריך עם החומר הקשה של המציאות הממשית, להתמודד ולהצליח, מבלי לוותר על היושר וטהרת המידות.

ולמרות האמון הפנימי שאנו רוחשים אפילו לאנשי השב"כ והמשטרה - צריך גם לומר בקול ברור, לא נטעה,שאסור להיות שותף במערכת כזו. גם העובדה שיהודי הוא חובש כיפה, שומר שבת וכשרות בהידור, אינה מתירה לו ליטול חלק במעשים אסורים, למשל כחוקר במשטרה אשר בפועל אמור לגרום להושיב יהודים טובים מאחורי סורג ובריח שלא בצדק.

"שופטים ושוטרים תתן לך" – כאשר יש שופטים בצדק על פי התורה, ניתן להיות שוטר הממלא את פקודתם, אבל במערכת המשפט הקלוקלת והנכרית במדינת ישראל של היום, הרי בתפקידים רבים במשטרה פשוט אסור להיות!

כך למשל, אחד הסוהרים התנצל לפני הרב שפירא על שהוא שם לו אזיקים על הידים. בשעת מעשה הרב שפירא שמר על זכות השתיקה, אבל באמת צריך לומר לאותו סוהר: אתה ממש עבד כלוא בבית-האסורים! אם אתה מבין שזה מעשה לא ראוי – פשוט אל תעשה אותו! לפחות כמו שאם היו אומרים לך לעבוד מחוץ לשעות העבודה היית מתקומם בכעס...

כל אותם חוקרים ושוטרים, שופטים ופרקליטים, לעת עתה הינם עבדים למערכת הנוהגת ברשעות, ואסור להיות עבדים כאלו. על כולנו מוטל להשתחרר מהעבדות הזו ולפעול להקמת שלטון יהודי אמיתי שבו "השופטים והשוטרים" פועלים על פי התורה ומכוחה.

 

וכהפטרה לסיום, אנו מצרפים כאן סיפור קצר מאת ידידנו ר' עודד מזרחי נ"י שנכתב בעקבות האירועים. בהזדמנות זו אנו מברכים ומעודדים את עודד על עבודתו החשובה בשדה הספרות היהודית המקורית.

********************

"פחד יצחק"
סיפור אמיתי מאת עודד מזרחי

כאשר עברתי ברחוב הראשי בעירי לפני כמה חודשים וראיתי את תמונתו של הרב איציק שפירא ממלאת חצי עמוד ראשי ב"ידיעות אחרונות" נדהמתי. מה לרב עדין הגוף והנפש ובעל החיוך הכה חכם לכותרת ראשית ב"ידיעות אחרונות"?! כידוע, היה מדובר בספר "תורת המלך" שכתב הרב וכבר הוכברו מילים רבות בנושא.

משום מה לא חששתי לגורלו. זכיתי להכיר את החבר'ה ביצהר מקרוב, ואני יודע היטב שהם ההפך הגמור ממה שהם מצטיירים בתקשורת. הם יהודים מרתקים ואידיאליסטים מאין כמותם שמוסרים את נפשם עם חיוך שובב, ובמונחים צה"ליים – הסיירת מטכ"ל של עם ישראל האמיתי.

הייתה לי תחושה שהתקשורת לא מסוגלת למחוק את החיוך מעל פניו של הרב איציק, אפילו כשהיא מביאה תמונה מלאת צללים שבה הוא נראה רציני ומאיים על שלום המזרח התיכון.

כל העסק דעך על פני השטח, אבל כנראה שיש איזה קשר סמוי בין התקשורת למחלקה היהודית בשב"כ.

והנה לאחרונה שמעתי שוב, כמו כולם, שהרב שפירא נעצר בגלל מעורבות או ידיעה בפרשת שריפת השטיח באותו מסגד ידוע. גם הפעם לא נלחצתי. הרב איציק, עם כל תמימותו ומסירות נפשו, הוא יהודי לא פחות חכם מהאיש הכי חכם בשב"כ.

כל העולם געש ובצדק, כל עולם לפי הצדק שלו. העולם החיצוני צעק: הנה, תפסנו אחד מאויבי העם!

העולם התורני-לאומי זעק: איך יתכן שמתייחסים לרב חשוב כאל מחבל, קושרים את עיניו במקום לחקור אותו כראוי לכבודו?!

ביום חמישי שוחרר הרב איציק ובאותו יום התוועד בבית מורנו ורבינו, הרב יצחק גינזבורג, וסיפר את סיפורו. קיבלתי בדוא"ל את תמלול השיחה והחיוך שנולד בפתיחה הלך והתרחב. הרב איציק לא הוציא מילה בזמן החקירות, וכאשר ביקשו ממנו החוקרים לעשות אווירה טובה הוא שר להם את הניגון החסידי "קול דודי". הרב איציק הסביר שבחר דוקא בניגון הזה כיון שמסופר על אדמו"ר הזקן שכשהיה נפגש עם אנשים שלבם קצת ערל וצריך לעורר אותם בתשובה, היה שר את הניגון הזה, שהרי תוכן המילים הוא כיצד הקב"ה מעורר אותנו לתשובה "קול דודי דופק, פתחי לי".

 כאשר החוקרים ביקשו ניגון יותר מוכר וידידותי, ניגן את "עושה שלום במרומיו", ואז הואשם שהוא "אחד בפה ואחד בלב ולא רוצה בשלום אמיתי איתם"...

פרט לשתיקה ולניגונים חסידיים החקירה הייתה מלאה בפרצי צחוק משני הצדדים, כולל צחוק מתגלגל של שלושת רבעי שעה מפי הרב, ממש בידור לכבוד פורים המתקרב. ובקשר למשפט עצמו סיפר הרב איך ש"בכירי הפרקליטות והשב"כ הגיעו עם המון חומר חסוי והמון ריזיקות משפטיות ואמרו שטויות ממש, רק בשביל שאיכשהו ישאירו אותי".

הפעם נרגעתי לחלוטין. עם כאלה יהודים שניצבים בחזית המאבק אי אפשר להפסיד, וכלשון החסידים - דידן נצח!

********************

כ"ה אייר תש"ע
הודעה לציבור על צו-ההריסה

המנהל-האזרחי הוציא צו-הריסה למבנה של ישיבת עוד-יוסף-חי ביצהר שנחנך לפני שנה ברוב עם.

זהו צעד חמור נוסף בסדרת ההתנכלויות מצד השלטונות, שעושים מאמצים מיוחדים לפגוע בישיבה, בצורה מגמתית ונקמנית, כנראה במטרה לבודד אותנו ולסמן אותנו כיעד ראשון לגירוש נרחב יותר, ח"ו. אנו מקוים שבע"ה גם מהגזירה הזו יישאר לבסוף רק "עורבא-פרח", כמו שנשאר ממעצרו של ראש הישיבה הרב יצחק שפירא לפני שלשה חדשים, אולם בינתיים אנו נערכים למאבק בכל המישורים בכדי לבטל ולמנוע את ההרס המרושע. בתקוה שנזכה במהרה לשלטון יהודי ראוי המכיר בזכותו וחובתו לפעול למען היהודים בארצם.

כמה פרטים חשובים: מדובר במבנה-קבע מפואר בגודל 1300 מ"ר, שנבנה בסיוע משרד השיכון ואושר ע"י הרשויות השונות לשמש כמוסד חינוכי. נציין כי מבחינה חוקית, מעמדו של המבנה טוב יותר ממעמדם של הרבה בתים ואף יישובים שלמים ביהודה ושומרון (כמו הישוב עפרה למשל)! לטענת המנהל האזרחי, צו ההריסה הוצא על סמך צו הפסקת עבודה שניתן לפני 11 שנה! [הבדיחה הטריה בישיבה אומרת שכנראה זהו צו מסוג צב, ולכן לקח לו כמה שנים להגיע עד אלינו...]

Read More********************

כ"א סיון תש"ע
עדכון מס' 2 בנושא צו-הריסה

כזכור, לפני כחודש הוצא צו-הריסה למבנה של ישיבת עוד יוסף חי ביצהר. אנו מקווים שבע"ה הגזרה הזו תתבטל, ומשתדלים לפעול בכל המישורים כנגדה. כיון שכל מה שעושה הקב"ה עושה לטובה, אנו מקווים (בכל הרצינות) גם להרוויח מהסיפור הזה...

במישור הציבורי, קיימנו כינוס גדול ב-ג' סיון בהשתתפות רבנים ואישי ציבור. זהו רווח-בטוח ראשון: ממש טוב ונעים שבת אחים גם יחד, במיוחד בהתוועדות של מו"ר הרב גינזבורג בסיום הכינוס עד השעות הקטנות של הלילה.

אנחנו עומדים בקשר עם הרבה אנשים טובים – רבנים חכי"ם פעילים ועוד ידידים ותומכים – שמסייעים בעניין. לדוגמא נציין לטובה את הרב פסח לרנר, יו"ר ארגון ישראל-הצעיר באמריקה, אשר בא לבקר בישיבה ומסייע מאד בנושא דעת הקהל ועוד.

ובמישור המשפטי: כמקובל, הגשנו בקשה לעצור את ההליכים בכדי שנוכל להשיב כנגדם, ואכן התקבלה הארכה עד כ"ב תמוז (4 יולי למניינם), ואנו מוכנים ומזומנים למערכה המשפטית (לצערנו לא מדובר במשפט תורתנו הקדושה אלא "משפטים בל ידעום").

לא נפרט כאן את כל הצדדים המשפטיים בפרשה, רק נאמר כי באופן כללי הממסד טיפס על עץ גבוה במיוחד, המתנדנד ברוח מצויה, בכדי להוציא את צו ההריסה הזה, שהרי המבנה הזה נבנה ע"י הסוכנות ומשרד השיכון... ואם לא די בכך, בצו ההריסה כתוב לאמר שלפני כ-11 שנים נמסר צו הפסקת עבודה במתחם, אך ראה זה פלא: בידינו יש מסמכים שבהם כתוב, שחור על גבי טופס, על עבודות שנעשות מטעם המדינה כמה חודשים אחרי שכביכול נמסר צו הפסקת עבודה...

אמנם איננו תמימים, ואנחנו יודעים שהמדינה מסוגלת להרוס בתים שהיא בנתה שהפכו פתאום לבלתי חוקיים, כשם שהיא מסוגלת להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון ליהודים בלבד. גם הבג"ץ יר"ה כוחו רב לו להכשיר כל מיני עוולות, לטהר את השרץ ולאכול אותו... ובכל זאת, נתמודד איתם גם בכלים שלהם.

ומה אנחנו רוצים מהיהודים הפשוטים שהבג"ץ ממש לא מעניין אותם?

העיקר הוא ההזדהות! ככל שיהיו מעגלים רחבים יותר של תמיכה והזדהות, הדבר יעזור לנו בפועל ממש. כמובן, המאבק הזה עולה ממון רב ותרומות יתקבלו ברצון.

בתקוה שהכל יהפך מהרה לטובה.

********************

כ"ח סיון תש"ע
צו ההריסה – עדכון מס' 3

השבוע נפגש מנהל הישיבה עם שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ.

השר שמע על צו ההריסה שהוצא על מבנה הישיבה ביצהר, ועל כל פרטי העניין במישור המשפטי ובמישור הציבורי. השר הבטיח לסייע ככל יכולתו בכדי למנוע את הגזירה הרעה, ואנו מצפים לראות את התוצאות...

נציגי הישיבה הוסיפו כי לא רק שצו-ההריסה הוא בלתי הגיוני בעליל ואנו דורשים לבטל אותו לאלתר, אלא שלמעשה קיימת 'הבטחה שלטונית' שלא מומשה ובגללה לא אושר חיבור החשמל למבנה ונאלצנו לחבר אותו באופן עצמאי בעלות גבוהה ביותר. לכן אנו דורשים מרשויות המדינה גם להשלים את ההליכים שהרשויות עצמן החלו בהם והבטיחו לעשותם!

ובכל מקרה, נחזור ונזכיר לציבור ולעצמנו, כי בעלי-מחלוקת על התורה ולומדיה היו בכל דור ודור. אלא שהבחירה בידם האם לחזור ולהנצל (כאון בן פלת) או ללכת בדרכו של קרח. ואנחנו נלך בדרכו של משה רבינו שכל דבריו הם בניין לדורות.

 

********************

ג' תמוז תש"ע

מכתב מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות 
בעניין צו ההריסה

המכתב הבא נשלח לשורה ארוכה של שרים וחכי"ם מאת אלדד עוזרי מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות

Read Moreלכבוד..... שלום וברכה,

הנדון: צו ההריסה כנגד בנין ישיבת עוד יוסף חי

כפי שבוודאי ידוע לך, לאחרונה הוציא המנהל האזרחי צו הריסה כנגד מבנה ישיבת עוד יוסף חי שביצהר.

הישיבה, שישבה כעשרים וחמש שנים בציון יוסף הצדיק בשכם גלתה ליצהר לאחר שבית המדרש הקודם שלה נשרף על ידי פורעים ערבים יחד עם ציונו של יוסף הצדיק. במהלך השנים עמלה הישיבה על בנית מבנה שיאפשר לה לשהות בצורה מכובדת ביצהר, עד לשובה בעזרת ה' לקבר יוסף.

ראוי להדגיש כי לבנין הישיבה סייעו במימון סכומים משמעותיים מאד משרדי ממשלה שונים, בהם המשרד לענייני דתות ומשרד השיכון, וישנה דרך להסדיר את מעמדו החוקי של המבנה. יתר על כן, מעמדו החוקי של המבנה עליו מתבסס צו ההריסה זהה למעמדם של מבנים וישובים רבים ביו"ש, על כן צו ההריסה מהווה תקדים מסוכן בכל הנוגע להתנהלות המנהל האזרחי ביו"ש.

כמו כן, ללא קשר לשיוך פוליטי או זרם רוחני ישנם סמלים יהודיים עליהם ראוי שיהיה קונצנזוס ועליהם לא ירימו יד כחלק ממאבק כזה או אחר. מבנה המשמש כבית מדרש לתפילה ותלמוד תורה בו מתחנכים מאות תלמידים צריך להיות מחוץ לתחום המאבק ובו לא יפגעו כחלק מרצון לבא חשבון.

העם היהודי לדורותיו ידע התנכלויות לסמלי הדת והמסורת שלו ולא אחת שילם בדמים על אמונתו ומסירותו לתורתו. לא יתכן שדווקא במדינת ישראל יפגע מבנה של ישיבה,מבנה של לימוד תורה, ומדינת ישראל ומוסדותיה יתנו יד להרס. להבדיל, אני בטוח כי לו היה מונף צו הריסה שכזה על מסגד מוסלמי בכפר הסמוך, הייתה קמה זעקה גדולה מכל קצוות הקשת הפוליטית על שמדינת ישראל העיזה להרים ידה לפגוע בבית תפילה המקודש למוסלמים.

על כן כאיגוד ישיבות, וכמי שסמליו של העם היהודי יקרים לנו, אנו קוראים לכל מי שבידו הדבר, לעשות כל מאמץ להסיר מעל סדר היום את צו ההריסה.

בברכת התורה

אלדד עוזרי - מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות

********************

 מה אמר אהוד ברק

מה אמר השר אהוד ברק בדיון בועדת חוץ ובטחון בהקשר לצו-ההריסה שהוצא על מבנה ישיבת עוד יוסף חי ביצהר?

אחד מהחכי"ם שנכחו בדיון סיפר לנו שחברי הועדה תקפו את השר על האבסורד בכך שמבנה כזה, שנבנה על ידי משרד השיכון, עומד כעת תחת איום הריסה, במקום להשלים את ההליכים שהממשלה עצמה החלה בהם.

אבל מסתבר שאהוד ברק - בעל השכל האנליטי - לא נבהל מקושיות שכאלה. והנה התשובה המבריקה שלו: הסיבה היא שתלמידי הישיבה שותפים (לדבריו) באירועים של "תג מחיר" וכדומה. דרך אגב, התבטאויות ברוח זו מגיעות חדשים לבקרים מכיוון לשכתו של אהוד ברק.

ולמי שעדיין לא קלט את האבסורד, נוסיף כמה מילים של פרשנות בסיסית:

משמעות דברי השר היא שצו-ההריסה הוא עונש!

וכאן עומד האדם הפשוט ותמה: ולהיכן נעלמו שלטון החוק והדמוקרטיה?

הרי – מלבד התהום הפעורה בין היהודי הפשוט לבין השר הנכבד בשאלות היסוד של זכויות העם היהודי בארצו – יש כאן עניין יסודי מאד בדמוקרטיה, משהו שאמור להיות מובן בכל משטר מתוקן: האם יש איזה-שהוא סעיף בחוק שאומר שהעונש על השתתפות תלמידים בפעולות אלימות (לשיטתך), הוא הריסת מבנה הישיבה? – ודאי שלא!

אלא מה? כנראה שכל טיעון מגוחך הופך להיות כשר וקביל, ובלבד שאפשר יהיה להכות בנו.

ושוב מתברר שהבעיה הגדולה שלנו היא שהשלטון נתון בידי אנשים כאלה. לא טובת העם היהודי מול עיניהם, ומסתבר שגם אינם אבירי החוק והצדק. ומה כן?

********************

כ"ב בתמוז תש"ע
צו ההריסה - עדכון מס' 4

א.  המערכה הציבורית

ידידינו הטובים מעבר לים ארגנו הפגנת מחאה כנגד צו ההריסה. אנשי ארגון AFSI (אמריקאים למען בטחון ישראל) הגיעו ביום שני אל מול הקונסוליה הישראלית בניו-יורק בכדי למחות על צו ההריסה ולומר: "יהודים אינם יכולים להרוס מקומות קדושים" (בתמונה).

המארגנים תכננו להביא למקום משאית גרר עם בולדוזר כפעולת מחאה (בתמונה), אולם משטרת ניו-יורק מנעה מהמשאית להגיע למקום. הגב' הלן פרידמן, מנכ"ל AFSI, אומרת כי התנהגות המשטרה היא מוזרה ויוצאת דופן, כאשר באמתלא תמוהה של מדידות עצרו את המשאית עוד בריחוק מקום, בשעה שברחובות מנהטן נעה כמות עצומה של כלי רכב מכל הסוגים. לא נותר אלא להעלות את ההשערה שהקונסוליה הישראלית עצמה היא זו שדאגה "להזמין" מהמשטרה המקומית את פעולת המניעה הזו.

מסתבר שנתניהו וברק וחבריהם אינם רוצים שתושבי ניו-יורק יהיו חשופים מדי למעשים החמורים הנעשים בארץ ע"י הממשלה... ואנו מוסיפים: אולי משטרת ישראל התחילה ללמד את משטרת ניו-יורק פרק בהלכות דמוקרטיה...

נזכיר שוב את פעילותו הנמרצת של הרב פסח לרנר, סגן יו"ר ארגון 'ישראל הצעיר', בהרמת קול מחאה ציבורי נרחב בארה"ב ובארץ כנגד צו-ההריסה.

ב.  המערכה המשפטית

בתאריך כ"ב בתמוז (4 יולי) היה אמור להכנס לתוקפו צו-ההריסה שהוצא על מבנה הישיבה. אנו נצלנו את זכות התגובה שניתנה לנו, והגשנו למנהל-האזרחי את תגובתנו המנומקת על הצו, שנוסחה על ידי צוות משפטנים בראשות עורך-הדין דורון ניר-צבי.

את עיקרי הטענות שלנו כבר הצגנו בפני הציבור. רק נזכיר שוב כי מדובר במבנה שנבנה בחלקו על-ידי משרדי הממשלה עצמם, וגם בכספי הממשלה – וכעת מוצא נגדו צו הריסה, במקום לעשות את המעשה המתבקש ולהשלים את ההליכים שמשרדי הממשלה עצמם פתחו בהם! נראה שכל אדם בעל שכל ישר מתקומם נגד הרשעות והאיוולת שבדבר. כמובן, האמת היא שזכותם של יהודים לגור בארץ בכל מקרה ובכל מצב, אבל המקרה הנוכחי רק מבהיר עד כמה מדובר ברשעות לשמה, שכיסוי "שלטון החוק" שלה הפך לבדיחה.

כעת אנחנו מצפים לתשובת המנהל האזרחי. ייתכן שניכנס למערכת משפטית שיכולה להיות ממושכת, וקשה לדעת מה יהיו תוצאותיה. אנו נמשיך לעדכן על הנעשה בתחום הזה.

ג.  תודה ותקוה

אנו מודים לכל מי שעוזר ומסייע לנו במאבק הנוכחי ולכל המתעניינים והאוהדים הרבים.

המערכה הנוכחית דורשת מאיתנו משאבים רבים. בתחום הציבורי, אירוע החיזוק בג' סיוון ואירועים נוספים אינם נעשים בחינם כידוע... וכמובן, גם המערכה המשפטית עולה לא-מעט ממון. נשמח לכל תמיכה ותרומה, אשר יאפשרו לנו להמשיך ולהגביר את המאבק.

כיהודים טובים, שאוהבים את הפסוק "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ" – דווקא כעת אנו מתכוונים בע"ה לחזק ולהגדיל את הישיבה. לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה אנו רוצים לחזק את הכולל, ע"י הבטחת מלגות שנתיות לאברכים נוספים, לפתח תוכניות לימוד נוספות בישיבה, לקדם את הפרויקטים במכון-התורני בישיבה, ועוד. וגם בתחום הבנייה יש לנו תוכניות; השלמת התכנון של מבנה הפנימיות – בתקוה שנוכל לעבור לביצוע – השלמת הבנייה בקומת הקרקע של המבנה הנוכחי, חדרי ספח, ארון-קודש בבית המדרש, הרחבת הספרייה התורנית, ועוד.

ונסיים בתפילה "השיבה שופטינו כבראשונה", ונקווה שבמהרה יזכה עם ישראל למנהיגות ישרה ומשפט צדק על-פי תורתנו הקדושה, ואז צו-ההריסה ימצא את מקומו הראוי לו בפח הזבל של ההיסטוריה.

********************

ט"ו באב ה'תש"ע
הודעה לציבור בדבר מעצר הרב שפירא והחרמת הספרים

היום בשעה ארבע לפנות בוקר פשטו כוחות משטרה גדולים – בעשרים-וחמש ניידות (!) - על הישוב יצהר. השוטרים נכנסו לביתו של הרב יצחק שפירא – ראש ישיבת עוד יוסף חי – ולקחו אותו לחקירה. השוטרים פלשו גם לביתו של הרב יוסי אליצור (שלא היה בבית ולכן לא זכה למעצר) - ובשני הבתים נערך חיפוש אחר ספרי תורת המלך. כמו כן, העירו את מנהל הישיבה, איתמר פוזן, ולקחו אותו לחיפוש במבנה הישיבה. במהלך החיפוש נמצאו 33 ספרי תורת-המלך והוחרמו. נכון לשעה זו (10:00), הרב שפירא עדיין מעוכב לחקירה במשרדי היאחב"ל (יחידה ארצית לחקירות בין לאומיות) בלוד, כנראה בקשר לספר תורת המלך.

ההתנהגות המרושעת של הפרקליטות והמשטרה מביאה לשיאים חדשים את ההתנכלות לישיבה בכלל ולרב שפירא בפרט. נזכיר כי לפני כחצי שנה נעצר הרב שפירא בעלילת שווא ושוחרר בלא כלום.

Read Moreמעבר לעצם ההאשמה המגוחכת שהספר התורני תורת המלך מהווה הסתה, זרועות "הצדק" פועלות באי-צדק משווע בכל קנה מידה: האם לא ניתן לזמן את הרב שפירא בצורה מסודרת לחקירה אלא רק להגיע לביתו באישון לילה? לשם מה צריך לפעולה זו 25 ניידות משטרה? מה המטרה של החיפוש המגוחך אחר ספרי קודש בישיבה [אגב, את הספר ניתן פשוט לקנות בחנויות הספרים ברחבי הארץ ואין בו שום דבר סודי]? ומה בדיוק חושבת הפרקליטות על אלפי האנשים שכבר רכשו את הספר ולומדים בו?

ייתכן שהמעצר והחיפוש הנוכחי נועדו להכשיר מעשים חמורים נוספים של השלטון, כמו למשל צו-ההריסה המאיים על מבנה הישיבה. יש לציין שמייד לאחר המעשים המזיקים של המשטרה ביצהר, המשיכו הכוחות למשימה מרושעת נוספת, הריסת בית יהודי בגבעת סנה-יעקב שליד הישוב ברכה. הפגיעה ברבנים ובספרי קודש, ממשיכה להרס בתי יהודים בארץ ישראל.

בכל מקרה, אין ספק שהשלטונות פשוט מפחדים מדברי האמת שהרב שפירא אומר ללא מורא. והפחד הזה מביא למעשי איוולת מגוחכים שכל אדם ישר מתקומם כנגדם. אולם אנחנו בטוחים שהאמת סופה לנצח, וגם עלילת הכזב הזו סופה להתפוגג מהרה כמו קודמותיה.

********************

ט"ו באב תש"ע
עדכון מספר 2 (שעות הצהריים)

כצפוי, לאחר שעות ספורות שוחרר הרב שפירא מהחקירה.

מייד לאחר שחרורו, הגיע הרב שפירא לבית מו"ר הרב יצחק גינזבורג שליט"א. חלק מהדברים שנאמרו שם פורסמו לציבור והועלו לאתר (קישור ב: מאמרים חדשים באתר).

אנו מברכים את תלמידי הישיבה והרבנים בהמשך חופשה נעימה ללא הפרעות... ומאחלים לרב שפירא להמשיך ביתר שאת בהפצת התורה, תורת אמת ותורת חיים (כידוע בדברי חז"ל שהחל מט"ו באב יש התחזקות מיוחדת בלימוד התורה), וכל החושבים עלינו רעה הקב"ה יפר עצתם ויקלקל מחשבתם.

********************

י"ז מנחם-אב ה'תש"ע
מכתב לחברי כנסת

לכבוד חבר הכנסת... שלום וברכה.

הנדון: ההתנכלות הנמשכת כלפי ישיבת 'עוד יוסף חי' והעומד בראשה.

אני מבקש לעדכן אותך באשר להתנכלות נמשכת כלפי ישיבת 'עוד יוסף חי' וכלפי הרב יצחק שפירא העומד בראשה.

איני יכול להימנע מהתחושה הקשה שההתנכלויות דלהלן באות מתוך מטרה ליצור דה-לגיטימציה והשחרה מכוונת של התדמית שלנו, ובכך להפוך אותנו ל"אנשי שוליים קיצוניים". המעצרים והצווים יוצאי-הדופן המופעלים נגדנו מהווים כביכול את "ההוכחה" לכך שאנו אכן "מסוכנים" – זאת בעוד שהאמת היא שמדובר בהתנכלויות שאין להם בסיס, לא חוקי ולא מוסרי.

Read Moreנפתח בהתנכלות לרב שפירא: ביום שני האחרון (ט"ו באב, תש"ע; 26.7.10) הגיעו כוחות גדולים של יחידות עילית של המשטרה (בפיקוד היאחב"ל) לישוב יצהר, ועצרו לחקירה את הרב יצחק שפירא שליט"א – בגלל ספר "תורת המלך", ספר של בירור הלכתי שהרב היה בין כותביו ועוסק בדיני נפשות בין ישראל לעמים. במקביל נערך חיפוש בישיבת 'עוד יוסף חי' אחרי עותקים של הספר "תורת המלך". העותקים הבודדים שנמצאו הוחרמו על ידי השוטרים. שעות ספורות לאחר מכן שוחרר הרב שפירא בתחנת המשטרה בלא כל תנאי או הגבלה.

המעצר הזה מהוה שיא נוסף (לאיזה שיאים עוד נגיע?..) של בריונות מערכתית. מלבד עצם התמיהה הגדולה על כך שבמדינת ישראל נחקרים רבנים על דברי תורה שכתבו, הרי צורת המעצר מקוממת: איש לא פנה לרב שפירא וביקש ממנו בצורה מסודרת להגיע לחקירה. התנפלות כזו באישון לילה, לעיני ילדי המשפחה, וביצוע שלה בידי יחידות עילית של המשטרה נעשית – ככל הנראה – למטרה אחת: יצירת אוירה שמדובר באיש מסוכן ולא לגיטימי, שכל האמצעים מותרים כדי להתנכל אליו.

יצוין שמעשה זה בא לאחר שלפני כמה חודשים נעצר הרב שפירא על ידי השב"כ בטענה שהיתה לו מעורבות בשריפת המסגד בכפר יאסוף. הרב שפירא שוחרר על ידי בית המשפט, שקבע בנחרצות שאין שום בסיס לטענות השב"כ והמעצר הוא מעצר שוא.

במקביל מתנהלת התנכלות כלפי מבנה הישיבה. מבנה הישיבה נבנה בחלקו בכספי מדינה, באישור ותיאום עם כל הגורמים – ממשרד ראש הממשלה ומשרד השיכון, דרך המנהל האזרחי ועד למועצה האזורית שומרון ומזכירות הישוב יצהר.

לאחר שנים של גיוס כספים והשקעה הושלם הפרוייקט, וברוך ה' הישיבה חנכה לפני למעלה משנה את המבנה החדש.

באופן תמוה ביותר שלף המנהל האזרחי לפני כשלשה חדשים צו הריסה שניתן – לדבריו – לפני אחת עשרה שנה למבנה הישיבה (כאשר הבניה היתה בתחילתה). תגובה ששלח עורך דין מטעם הישיבה – דורון ניר צבי– הבהירה למנהל האזרחי עד כמה הצו הזה חסר טעם: מלבד העובדה שאיש לא ראה את הצו הזה עד היום – הרי שאחרי התאריך הנקוב בו עוד המשיכו משרדי הממשלה והמנהל לתמוך ולקדם את פרוייקט הבניה.

 להווי ידוע לכולם שהבעיה היחידה בבנין היא ששר הבטחון מסרב לחתום על התב"ע ובכך, במחי עט, להכשיר את המבנה.

תגובתו של עורך הדין של הישיבה נענתה בתגובה צינית ומזלזלת האומרת: בדקנו, אין ממש בטענותיכם ועל כן הצו בתוקפו. אנחנו מוצאים את עצמנו עומדים מול קיר אטום, כאשר על טענות רציניות וענייניות מגיבים אנשי המנהל האזרחי בלאקוניות המזכירה – עם כל הכבוד – משטרים אפלים, בהם מכתבים לאקוניים מהוים תגובה לטענות ענייניות של אזרחים.

אנחנו פונים אליך ומבקשים להיפגש איתך כדי לשתף אותך בהתמודדות עם המעשים הללו.

כמו כן נראה לנו שפניה שלכם, חברי הכנסת, אל הנוגעים בדבר יכולה להביא לבירור השאלות:

  • מדוע נעצר הרב באישון לילה?
  • מדוע עוצרים רב על כתיבת דברי תורה?
  • כיצד יתכן להרוס מבנה שנבנה על ידי המדינה ובתיאום עם כל הגורמים הרשמיים?
  • מי ישא בתוצאות של חוסר האמון ההולך וגובר של אנשים רבים ב"שלטון החוק" בגלל תופעות מעין אלו?

בברכה רבה, איתמר פוזן, מנהל ישיבת "עוד יוסף חי"

********************

י"ז מנחם-אב ה'תש"ע
מכתב גלוי

לכבוד הרבנים שתלמידיהם לוחמים בחרוף נפש באויבי ישראל
שלום וברכה.

הנני יוצא מנקודת הנחה שכולם מודים שמוסר המלחמה שמנחה את הממסד היום אינו תואם את מה שמנחה התורה. התפרסם לאחרונה הספר תורת המלך שבו ניתנה סקירה כיצד צריך להתנהג על פי תורה בשעת מלחמה.

הספר נכתב כדי לתת כח של תורה ללוחמים באויבי ישראל, וכדברי הרב יצחק גינזבורג בהסכמתו לספר: "סוגיות אלו נוגעות מאד למצבנו היום בארץ ישראל כאשר עלינו לכבוש אותה מיד אויבינו. על מנת לפעול כדבעי מתוך רוחה של תורה וכדי לחזק את רוח העם וחייליו יש לברר בירור עמוק של תורה". מלבד החשיבות שישנה בלימוד הנושא ישנה חשיבות גדולה לפרסם דעת תורה בנושא בפרט עכשיו כשהממסד מעמיד לדין חיילים וקצינים על מלחמתם באויבי ישראל.

ברצוני להוסיף שאף שהממסד מתנכל למי שמפרסם דעת תורה בנושא אסור לנו להיבהל. לא יכול להיות שאנשים יסכנו את חייהם במלחמה באויבי ישראל יעמדו על כך למשפט, ואנו נחשה.

 בברכה - יצחק שפירא

********************

ח"י מנחם-אב ה'תש"ע
דף עדכון ועמדה

על מעצרים, צוי-הריסה, ושאר ירקות

א. מעצרו המיותר של הרב יצחק שפירא הסתיים במהירות. קשה למצוא משהו הגיוני וחוקי במעצר הזה: מה חוקי במעצר של רב בארבע בבוקר ושחרורו כעבור כמה שעות, וזאת אף מבלי שטרחו לזמן אותו לחקירה מראש? ומדוע בדיוק הוחרמו 33 ספרי קודש במבצע שדרש כח משטרה גדול במיוחד? המשטרה חיפשה גם את הרב יוסי אליצור, שותפו של הרב שפירא בכתיבת הספר, אך לא מצאה אותו...

Read Moreב. מצעד האיוולת נמשך: כעת זימנה המשטרה לחקירה את מורנו הרב יצחק גינזבורג שליט"א, על כך שנתן את הסכמתו לספר תורת המלך. אוי לה למדינה שאלו הדברים שבהם מתעסקים זרועות "החוק והצדק" שלה. בכל מדינה מתוקנת לא היו מעלים בדעתם להזמין לחקירה אדם משכמו ומעלה כרב גינזבורג, מאנשי הרוח הבולטים והידועים בעולם כולו! בכל מדינה מתוקנת לא היו מתייחסים לפרסום ספר הלכתי כפשע!

ג. מצעד האיוולת והרשעות נמשך: כזכור, הישיבה הגישה התנגדות מפורטת ומנומקת לצו-ההריסה שהוצא על מבנה הישיבה ביצהר. והנה לפני מספר ימים המנהל האזרחי הואיל בטובו להשיב על תשובתנו, במכתב קצר ולאקוני שבו נאמר בשני משפטים שאין ממש בטענותינו. והעיקר, נכתב: "לדעתנו הצו בתוקף". פירוש הדבר שמבחינה רשמית, לאחר תגובה מגוחכת זו, המדינה יכולה מחר לשלוח כוחות להרוס את המבנה! ושוב הבן שואל: האם זה חוק או צחוק? מה חוקי בהריסת מבנה שנבנה ע"י ממשלת ישראל, תוך כדי העלאה באוב של צו הפסקת עבודה מלפני 11 שנה, שאיש לא שמע עליו עד היום, ואשר משרדי הממשלה עצמם המשיכו לבנות גם לאחר התאריך של הצו הזה (אם בכלל ניתן)? ומה חוקי בדחייה-בקש של טענות מנומקות ומשפטיות?

ד. המסקנה מכל זה היא פשוטה ביותר: ההתנכלות לישיבת עוד יוסף חי ולרבנים העומדים בראשה אינה קשורה לשלטון-החוק. זוהי מלחמה מכוונת בדרכם הברורה של ראשי הישיבה לומר את דברי התורה כמות שהם, מבלי לפחד מאיומים ורוחות זרות. אך כמובן שאיננו מעלים בדעתנו להיכנע לסתימת הפיות הזו – המהווה ניסיון ילדותי ומפוחד שממילא אינו יכול להצליח בתקופה שבה כל ערוצי המידע פתוחים לציבור.

ה. כהמשך לזה, פרסם הרב שפירא מכתב גלוי לרבנים (המתפרסם בעיתונות ובאינטרנט). הרב שפירא מסביר שהספר תורת-המלך עוסק בבירור "מוסר-המלחמה" האמיתי שלנו, על פי דעת תורתנו הקדושה, בעוד שהממסד השולט כיום במדינה אינו מוכן לפעול על פי מוסר התורה אלא על-פי אמות מידה מעוותות ונכריות, ובכך מפקיר חיי יהודים וגורם לשפיכות דמים בפועל, ה' ישמור. ממילא, אותם יהודים הפועלים כראוי כנגד אויבי ישראל, מוצאים עצמם נרדפים על-ידי מערכת המשפט הנכרית של המדינה (כולל הפרקליטות הצבאית). לכן פונה הרב שפירא לרבנים ואומר: "לא יכול להיות שאנשים יסכנו את חייהם במלחמה באויבי ישראל ויעמדו על כך למשפט, ואנו נחשה".

ואנו רוצים להרחיב כעת את הפעילות הציבורית במאבק כנגד ההתנכלות לישיבה. לשם כך אנו זקוקים לתרומות! נשמח לכל סיוע. ניתן לתרום ישירות דרך האתר (בצורה מאובטחת) או לפנות למשרדי הישיבה.

ז. ולסיום, כיון שהתנהלות השלטון היא כל כך מגוחכת, אנו ממש לא יכולים להתאפק מלהוסיף מידע סודי בקשר לספרים שהוחרמו: יש אומרים שהספרים נמצאים כעת בחקירה צולבת במשטרה, אך אין מה לדאוג, הם שותקים בחקירה. אבל יש אומרים שמשטרת ישראל פשוט החליטה לפתוח שיעור קבוע בספרים הנ"ל...

********************

כ"ב אב ה'תש"ע
חקירת מו"ר הרב גינזבורג במשטרה

מו"ר הרב יצחק גינזבורג שליט"א הגיע היום לחקירה במשרדי היאחב"ל בלוד, בקשר להסכמה שנתן לספר תורת המלך. קבוצה של כחמישים תלמידים ותומכים המתינו במקום לחלוק כבוד לרב בבואו ובצאתו.

Read Moreלאחר החקירה - שנמשכה כשעה וחצי - נסע הציבור לבית הרב בכפר חב"ד, שם נערכה התוועדות ספונטנית. בתוך הדברים אמר הרב גינזבורג שהמסר העיקרי הוא שעלינו להסביר עוד ועוד את דברי התורה, ולא להסתפק רק במישור ההלכתי אלא להוסיף את הממד של פנימיות התורה (קבלה וחסידות) שבכוחו לפעול המתקה, כך שהתורה מתקבלת על הלב, מאירה ומשמחת.

********************

כ"ח מנחם-אב תש"ע
הזמנת הרב ליאור והרב יוסף לחקירה

היום הוזמנו לחקירה במשטרה הרב דב ליאור שליט"א והרב יעקב יוסף שליט"א, בקשר לברכה שנתנו לספר תורת המלך.

רדיפת הרבנים

חשוב להבין שמתנהלת כאן רדיפה מצד מערכות השלטון נגד רבנים שמעיזים לומר את דברי התורה ללא מורא ומשוא פנים. מי שמעז לפגוע בכבודם של כמה מגדולי ישראל החיים עמנו כיום - הרב יצחק גינזבורג, הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף - הרי הוא מרים ידו נגד עולם התורה כולו!

עלינו למחות כנגד מעשים חמורים אלו של אלימות שלטונית, הפחדה ונסיון לסתימת-פיות. שלטון שנוהג כך מצטרף בזאת לשלטונות הרשע מאז ומעולם אשר גזרו גזרות כנגד לימוד התורה והטילו צנזורה על ספרי קודש.

חשיבות הספר

הספר תורת המלך הינו בירור הלכתי רציני, כדרכה של תורה ובשיקול דעת מעמיק, ע"י רבנים שעסקו בנושא לרוחב ולעומק - כמו שהעידו גדולי הרבנים בהסכמותיהם לספר. הרבה תלמידי-חכמים שראו את הספר יכולים להעיד על ערכו וחשיבותו.

Read Moreהנושא המרכזי של הספר הוא דרכי-מלחמה על-פי תורתנו הקדושה. כך למשל מבואר בספר שבמקרה שהאויבים משתמשים באנשים חפים-מפשע בתור 'מגן-אנושי' - מותר (וצריך) לפגוע בהם בכדי להציל את חיי האזרחים או החיילים שלנו. הטענות כאילו יש כאן איזה-שהיא הסתה הינן מגוחכות; מדובר בהדרכה ישרה וברורה של כללי האתיקה על פי מוסר התורה הנצחי. 

מערכת המשפט עצמה נוהגת בתחום הזה על-פי אמות מידה מעוותות, עד כדי כך שבמקרים רבים חיילים וקצינים מוצאים עצמם על ספסל הנאשמים על כך שפעלו כראוי מתוך הגנה על חיי ישראל. "טוהר הנשק" המסולף שמנחה את הצבא על פי מערכת המשפט, הביא לשפך דם יהודים, אזרחים וחיילים. לכן דוקא בימינו חשוב לפרסם את הדברים הכתובים בספר תורת המלך, ולהסביר אותם ככל האפשר.

אכן, המקום שבו אמור להעשות בירור הלכתי הוא בין כותלי בית המדרש, בין אנשים המקבלים עליהם עול תורה ומצוות, מתוך הכרה בקדושתה האלוקית של התורה. הנסיון לשלוף ציטוטים מן הספר, תוך כדי אווירה זולה ופופוליסטית, אינו מהווה במה מתאימה לדברים רציניים שכאלו.

[בגיליון האחרון של העתון 'בשבע' התפרסמה כתבה על הספר, אולם חבל שהכתבה עסקה הרבה בדברים טפלים ו'פיספסה' במידה רבה את העיקר: את גדולי הרבנים שהסכימו על הספר, את חשיבותו התורנית, ואת המשמעות של הרדיפה שמנהלת מערכת המשפט כנגד רבנים.]

סקירת האירועים עד היום

נסקור בקצרה את מעשי הרשעות והאוולת של מערכת ה"משפט" בנושא:

- הרב יצחק שפירא ה"חשוד" בחיבור הספר נעצר בביתו באמצע הלילה ונלקח לחקירה במשטרה. לאחר מספר שעות שוחרר ללא כלום. החשוד השני, הרב יוסי אליצור, טרם הגיע לחקירה.

- המשטרה ערכה חיפוש בבית הרב שפירא ובישיבת עוד יוסף חי. בחיפוש הוחרמו 33 ספרים.

- המשטרה חקרה את מו"ר הרב יצחק גינזבורג שליט"א. הרב הסביר לחוקרים את גישתו [ניתן לקרוא את עיקרי הדברים בהתוועדות שהתקיימה באותו יום בבית הרב].

- המשטרה פשטה על ביתו של דוד הלל בישוב עמונה (הוצאת 'רשימו'), כנראה בחיפוש אחר ראיות להוצאת הספר. בחיפוש הוחרם עוד עותק של הספר.

- עו"ד שי ניצן העומד בראש המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות [דהיינו: אחראי על רדיפה משפטית כנגד יהודים טובים, בעיקר מתנחלים, דתיים וימניים], הודיע שהחקירות בעניין ימשכו. ואכן, גם הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף הוזמנו לחקירה.

בתקווה לימים טובים יותר, ובתפילה "השיבה שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה".

 ישיבת עוד יוסף חי

********************

מכתב לרב ליאור

ממו"ר הרב יצחק גינזבורג שליט"א אל הרב דב ליאור שליט"א

בס"ד, כ"ד מנחם-אב תש"ע

לידידי הגאון הרב דב ליאור שליט"א, שלומכם יסגא!

כידוע לכבודו, הוזמנתי לחקירה ממשרדי היאחב"ל בעקבות מכתב הברכה ממני שנדפס בספר תורת המלך. כמובן, אין צורך להכביר מילים על עזות המצח והחוצפה שיש בהתערבות המשטרה ומערכת המשפט בלימוד התורה בבית המדרש. עם זאת, למען השלום וכדי להסיר כל טענה ולעז, וגם מתוך רצון לקרב לתורתנו הקדושה את היהודים התמימים ששוטפים את מוחם, החלטתי להענות להזמנה לחקירה ולהסביר בטוב טעם ובפשטות במה דברים אמורים.

ואכן, ביום שני האחרון נחקרתי שעה ארוכה בעניני הספר. חוקרי המשטרה אמרו כי כל מה שהם רוצים זה הסבר מניח את הדעת לאמור בספר, וכי די בכך כדי להפסיק את הרדיפה אחרי המחברים.

Read Moreראשית הקדמתי הקדמה כללית על ההבדל בין סברא, הלכה והלכה למעשה. סברא היא עיון מופשט ברעיונות תורניים, ללא גזירת מסקנות. הלכה היא הגדרת העקרונות העולים ממסקנת הדיון, ואילו הלכה למעשה היא פסק המתייחס למציאות ספציפית שמתחוללת בחיי המעשה. הספר תורת המלך עוסק בסברא ובהלכה, אך אין בו התייחסות לשאלות של "הלכה למעשה" (כמובן וברור לכל מי שעוסק בלימוד תורה).

לגבי תוכן הספר הסברתי כי משמעותו היא שצריך לשמור על חיי חילי ישראל על פי המוסר וההדרכה של תורת ישראל, ולא על פי מוסר מעוות. הכוונה הפשוטה היא שכאשר האויב משתמש כמגן אנושי גם באזרחים שאינם מעורבים בלחימה, והפגיעה בהם נדרשת כדי לפגוע באויב ולשמור על חיי החילים היהודים – יש לנהוג כך, ולא לסכן לחנם את חיי החילים. הסבר פשוט ומתבקש זה התקבל על דעת החוקרים, כפי שהם אמרו בעצמם.

כמובן, אף שלא דובר בינינו מראש, ראיתי את עצמי כמי שדובר בשם כל הרבנים שהסכימו על הספר, וקויתי שזה יספק את החוקרים. ובפרט בנוגע לכבוד תורתו, קויתי שבכך תימנע הפגיעה הנוראה בכבוד התורה וחכמיה אם יטריחו לחקירה את זקן הרבנים אותם שמענו שמעונינים לחקור.

אם למרות מחוה זו מצדנו, להסביר בנעם ובטוב טעם את דברי תורתנו הקדושה, ממשיכה רדיפת התורה, אין לנו אלא להבין שלא מדובר ב'חוסר הבנה' אלא ברדיפה מתוכננת היטב, ונראה לנו שלא ראוי להמשיך ולשתף פעולה עם רדיפה זו.

כפי הנראה עתידים לפנות גם לידידנו הגאון הרב יעקב יוסף שליט"א, והעתק ממכתב זה יישלח גם אליו, בע"ה.

החותם לכבוד התורה לומדיה ועושיה,

יצחק גינזבורג

********************

גילוי דעת

"לא תגורו מפני איש"

בס"ד יום ב' לסדר שופטים ושוטרים תתן לך", כ"ט מנחם-אב תש"ע

גילוי דעת

בעקבות הרדיפה נגד כותבי הספר תורת המלך, והזמנתנו לחקירה במשטרה מפני שנתנו את ברכתנו לספר – אנו חוזרים ומפרסמים את הדברים הבאים, כמצות תורתנו הקדושה "לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי אִישׁ" – "לא תכניס דבריך מפני איש" (דברים א יז, ורש"י):

א. תורתנו הקדושה אינה עומדת לחקירה! הניסיון למנוע מרבני ישראל להביע את דעתם, דעת תורה, על ידי הפחדות ואיומים – הינו מעשה חמור ביותר והוא לא יצלח. שלטון שנוהג כך מצטרף לשלטונות הרֶשע שגזרו על לימוד התורה והרימו יד כנגד תורת ישראל.

לכן הננו מודיעים שאין בכוונתנו להגיע לחקירה, במיוחד לאחר שידידנו כבוד הרה"ח הרב יצחק גינזבורג שליט"א כבר הסביר לחוקרים את עמדתנו בצורה ברורה.

ב. הספר תורת המלך מציג משנה סדורה כיצד לנהוג על פי התורה בזמן מלחמה ומהו מוסר-המלחמה האמיתי על-פי דעת תורתנו הקדושה. בספר מבוארים הדברים הפשוטים ש"הבא להורגך השכם להורגו" ושניתן לפגוע במי שמהווה "מגן אנושי" לאויבינו בכדי לשמור על חיי האזרחים והחיילים שלנו.

מוסר התורה והנהגתה גם בזמני מלחמה צריכים להיות "הקוד המוסרי" של צה"ל כולו ושל כל מערכת משפט הרוצה לפעול על פי האמת - "התורה הזאת לא תהא מוחלפת" כל זכות קיומנו בארצנו היום אחרי אלפיים שנות "קבר הגלות" הוא בזכות תורתנו הקדושה .

אנו פונים לכל יהודי באשר הוא למחות על בזיון התורה, ולצאת כנגד מעשי האלימות השלטונית וסתימת הפיות. ונזכה מהרה להשבת שופטינו כבראשונה ולהרמת קרן הצדיקים בירושלים.

הרב דב ליאור    הרב יעקב יוסף

גם אנו מצטרפים לדברי האמת והצדק של גדולי הרבנים, 
ומחזקים את ידם בעמידתם האיתנה על כבוד התורה, שאינה עומדת למשפט בשר ודם.

הרב נחום רבינוביץ, ראש ישיבת ההסדר מעלה אדומים
הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים
הרב צפניה דרורי, ראש ישיבת ההסדר קרית שמונה, רב העיר
הרב דוד דרוקמן, רב העיר קרית מוצקין
הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת
Read Moreהרב משה לוינגר, אבי הישוב היהודי בחברון
הרב אברהם יצחק הלוי כלאב, דיין בבית הדין הרבני בירושלים
הרב יהושע רוזן, ר"מ בישיבת מרכז הרב
הרב שלום גולד, רב קהילת זכרון יוסף ירושלים
הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש
הרב דוד חי הכהן, ראש ישיבת אורות התורה, בת ים
הרב מרדכי גרינברג, ראש ישיבת כרם ביבנה
הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר אלון מורה, רב הישוב
הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר רמת גן
הרב גדעון בנימין, רב הישוב נוף איילון
הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים
הרב שלום דב הלוי וולפא, המטה להצלת העם הארץ
הרב יחזקאל יעקבסון, ראש ישיבת ההסדר שעלבים
הרב שמחה שטטנר, רב הישוב מיתר
הרב מיכאל הרשקוביץ, ר"מ בישיבת מרכז הרב ורב הישוב נריה
הרב אורי כהן, ראש כולל מר"ץ, מבשרת ציון
הרב יצחק הלוי, רב הישוב קרני שומרון
הרב מ. יהודה שטרן, רב הישוב אלקנה
הרב יואל קטן, ראש מכון שלמה אומן, שעלבים
הרב משה צוריאל, מחבר 'אוצרות הראי"ה'
הרב צבי פרבשטיין, רב הישוב קדומים
הרב יאיר שחור, רב הישוב מעלה לבונה, ראש ישיבת מכלול
הרב דניאל סטיסקין, רב הישוב מעון
הרב דוד דודקביץ, רב הישוב יצהר, ראש הכולל
הרב יהושע שמידט, ראש ישיבת ההסדר שבי שומרון, רב הישוב
הרב מנחם פליקס, אלון מורה
הרב חיים ירוחם סמוטריץ', רב הישוב בית יתיר
הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, רב הישוב
הרב מרדכי רבינוביץ, כוכב יעקב
הרב יהודה הלוי עמיחי, ראש מכון התורה והארץ
הרב יצחק ברנד, עמנואל
הרב עוזי שרבף, ראש כולל שלהבת, חברון
הרב משה שחר, ראש ישיבת נר ישראל טבריה
הרב אהרון טרופ, ראש ישיבת בני צבי, בית אל
הרב אברהם יעקב שריבר, ראש ישיבת בית אברהם
הרב ישראל שליסל, ראש כולל אור שלמה
הרב גדי בן זמרה, ראש אולפנת מעלה לבונה
הרב יעקב אידלס, ראש ישיבת חיצים, איתמר
הרב שמואל יניב, גבעת שמואל
הרב דוד פוטש, ר"מ בישיבת ניר קרית ארבע
הרב יגאל שנדורפי, ראש ישיבת נחליאל
הרב אלישמע כהן, ראש ישיבת חומש
הרב עידו אלבה, קרית ארבע
הרב יוסף פלאי, ר"מ בישיבת עוד יוסף חי
הרב חיים גרינשפן, ר"מ בישיבת מצפה יריחו

פורסם בעתון בשבע פרשת שופטים תש"ע

 

********************

עדכון ט' אלול ה'תש"ע

בשתיים בלילה פשטו עשרות שוטרים ועצרו את הרב יוסף אליצור בביתו ביצהר. הוא נחקר באשמה החמורה של חיבור הספר תורת המלך. בשעות הצהריים שוחרר בערבות.

והנה הדיווח שהתפרסם בעניין בידיעון הקול היהודי:

ביום רביעי סמוך לשעה שתיים בלילה, הגיעו כוחות גדולים של משטרה לביתו של הרב אליצור, שחיבר את 'תורת המלך' בשיתוף עם הרב יצחק שפירא, ועצרו אותו בחשד להסתה ולהחזקת חומרי הסתה מסוכנים (!).

הרב אליצור נחקר ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות על ספרו, וכן על מאמר הלכתי נוסף שפירסם בעבר. נציגי היאחב"ל דרשו שהרב יפקיד 5,000 ש"ח משום שסירב להגיע לחקירה. עו"ד עדי קידר שייצג את הרב אליצור מטעם "חננו" טען כי הרב לא הוזמן ולו פעם אחת לחקירה וביקש לראות את אישור ההזמנה לחקירה. הדיון הופסק ונציגי היאחב"ל חיפשו את המסמך אך לא מצאו כזה. התברר שבלשים חיפשו את הרב בביתו אך הוא היה באותו הזמן בטיול והבלשים לא השאירו הזמנה לחקירה.

כאמור בית המשפט שחרר את הרב ללא תנאי וללא הפקדה כספית. המשטרה ביקשה לשחררו לאחר הפקדת חמשת אלפים שקלים. לאחר שלא מצאו את המסמך האמור, שוחרר כבוד הרב בערבות עצמית בלבד.

הקול היהודי שוחח עם הרב אליצור לאחר שחרורו. "הספר תורת המלך, מבהיר את עמדת ההלכה היהודית בכל הנוגע למוסר הלחימה הנכון והראוי, ומגן על חיילי צה"ל שנפגעים שוב ושוב מהתנהלות הממסד שפוגעת בהם כפליים – הן בהעדפת חיי האויב על פני חיי חיילינו מתוך מוסר מזויף ושקרי, והן בהעמדתם לדין של אותם חיילים שלחמו בנחישות נגד האויב".

הרב אליצור הוסיף "לדעתי, התגובה הטובה ביותר לרדיפה השלטונית כנגד כתיבת דברי תורה ופרסומם, היא שכל אחד ואחד ירכוש את הספר וילמד בו, מלבד התמיכה המתבקשת בלוחמי צה"ל הנרדפים על ידי הממסד".